Nízká poptávka srazí cenu ropy

Ceny ropy zažívají nejdelší růst od komoditní horečky, která vyvrcholila loni v létě. Za posledních pět týdnů se zvedly o víc než polovinu na 52 dolarů za barel. Zamíří ještě výš, nebo tato ropná bublina splaskne?

Za současným zdražením je podle expertů hlavně několikeré přiškrcení těžebních kohoutků v zemích OPEC, které zajišťují asi 40 procent světové produkce, oslabení dolaru a také oznámení americké centrální banky, že bude skupovat dluh.

"Silný příliv hotovosti zrychlí inflaci. A to se odráží v růstu cen komodit," vysvětlil agentuře Bloomberg John Kilduff z newyorské brokerské společnosti MF Global. A vysvětluje to i nynější zájem investorů o ropu.

Jenže ceny mohou v nejbližší době nejspíš opět zamířit spíše dolů. Celosvětová poptávka je totiž podle většiny analytiků stále ještě nižší než - byť i výrazně snižovaná - nabídka producentů. V amerických skladech se rychle hromadí zásoby ropy, protože rafinerie vyrábějí kvůli slabému odbytu méně paliv.

Členové OPEC mohou navíc při pohledu na současné ceny ignorovat dohodnutý objem těžby a na trh posílat víc. Ale surovina by stejně skončila ve skladech, což by dál sráželo cenu.

"Současný nárůst ceny se může pro OPEC stát noční můrou. Přišel rychleji, než zásoby ropy dostatečně klesly," tvrdí Olivier Jakob, šéf švýcarské konzultační společnosti Petromatrix.

Za celý rok by se podle různých odhadů měla průměrná cena americké lehké ropy pohybovat mezi 35 a 60 dolary za barel. Loni byl průměr asi 100 dolarů.

Už od příštího roku ale mají ceny ropy opět růst. Jakmile se ekonomika z otřesů vzpamatuje, vrátí se hlad po ropě. Současná cena navíc odrazuje firmy od nových investic do těžby, k tomu je zapotřebí cena nejméně 72 dolarů za barel.

Zdroj: iHNed.cz

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.