Ropné dohodě OPECu se vzepřel Írán

Pokus zmírnit nadbytek ropy na trzích narazil na další překážku. OPECu ji do cesty postavil Írán, další z předních členů ropného kartelu, který zpochybnil, jak organizace pracuje s daty o těžbě. 
Konkrétně jde o odhady produkce jednotlivých členů, které sestavuje sekretariát ropného kartelu ve Vídni. Tyto údaje jsou "nepřijatelné", prohlásil v Teheránu Alí Kardúr z National Iranian Oil Company. Podle něj Írán denně pumpuje 3,89 milionu barelů, tedy o zhruba 300.000 barelů denně více, než jaký je zářijový odhad íránské produkce vypracovaný OPECem. 
Írán je třetím největším členem v rámci ropného kartelu a zároveň třetím členským státem, který nad daty ropné organizace vyjádřil pochybnosti. Odhady zkritizovaly také Irák a Venezuela. 
OPEC nyní pracuje na dokončení přelomové dohody, kterou by mohl poprvé po osmi letech snížit svou produkci. Ropný pakt by měl definitivně stvrdit na oficiální schůzce jednotlivých členů kartelu na konci listopadu ve Vídni. Kvůli neshodám o tom, kolik kdo vlastně těží, však bude složitější dohodnout se na tom, o kolik má každý svou produkci vlastně snížit. 
Kardúr dnes navíc zopakoval, že Írán svou produkci neomezí, ba naopak ji hodlá zvýšit. Podle náměstka íránského ropného ministra pro zahraniční záležitosti Amíra Husejna Zamáníníy je kýženou úrovní 4,085 milionu barelů denně. Na této úrovni se íránská produkce pohybovala před uvalením mezinárodních protiíránských sankcí kvůli svému jadernému programu a na tyto hodnoty se nyní musí vrátit, řekl také. 
Produkci ropy mezitím zvyšuje další člen ropného kartelu Libye. Podle tamní National Oil Corp. zvýšila severoafrická země produkci na 560 000 barelů denně, což je o 20 000 denních barelů více než minulý týden. Tato zpráva a údaje o rostoucí těžbě v USA způsobily, že ceny ropy odevzdaly průběžné zisky a zamířily dolů 

Akceptujeme DFC, UTA a DKV karty

Na všech čerpacích stanicích akceptujeme DFC, UTA a DKV karty.